Naše zdraví v září - Slezina – neznámá těla, přítelkyně duše

rudbeckiaDny léta  se postupně kloní k podzimu a nabízí zklidnění a opětovný návrat od radovánek k niternějším záležitostem. Chladnější večery a noci vybízejí k zamyšlení nad přicházející  sklizní zralé úrody, podzimem.  
Snad právě proto jsou dle lunárního kalendáře v měsíci září nejvíce  zatíženými orgány slinivka (více najdete zde) a slezina.

Zatímco klasická medicína nepřikládá slezině žádnou mimořádnou důležitost, zastává názor, že je možné v případě nemoci nebo úrazu tento orgán odoperovat, celostní  medicína je názoru  opačného. Oč méně známý a patrný je vliv sleziny na hmotné tělo o to více  se dotýká těl jemnohmotných.

Ten, kdo stále  přemýšlí,  vše zvažuje, zabývá se jen problémy a neustále situace hodnotí, vrací se k již prožitému - oslabí slezinu. Typickou vlastností, která souvisí s poškozením sleziny, je přílišná starostlivost.

 

Slezina patří svým působením do imunitního systému a její nejdůležitější funkcí je likvidace odumírajících krevních buněk. Řídí protivirovou imunitu, tudíž každá viróza či opar značí její poruchu. Reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Při dlouhodobých potížích těchto orgánů dochází k jejímu zvětšení. Správná funkce sleziny podporuje aktivitu a život, je to jakýsi "zásobník" vitality.

V dnešní složité době je těžké najít člověka, kterému opravdu harmonicky slezina funguje. Proto je dobré vědět, jak  činnost sleziny  podpořit.
Nadužívání bílého cukru, zmrzliny, čokoládových výrobků  i sladkého pečiva vytváří v organismu hleny, na něž se nabaluje infekce.

Do své stravy zařaďme potraviny jako jsou jáhly, dýně,  rýže, melta, květák či kedlubny, vytvoříme jistě lepší podmínky pro  její bezproblémový chod.
Účinné jsou bylinné čaje  ze slézu, řepíku a svízele, funkci podporuje bezinkový čaj či šťáva, lékořice (dodává dráze sleziny-slinivky potřebnou sladkou chuť, ale bez přítomnosti cukru), dále ji posiluje  například šalvěj, přeslička či divizna. Pokud Vám vyhovuje spíše bylinná  směs, můžete zkusit čaj Metabolik popřípadě tinkturu Metabolik. Z gemmoterapeutik je velmi účinný výluh z pupenů Rozchodnice růžové. Aromaterapie nám nabízí vanilku, santal případně další éterické oleje jako citron, šalvěj, šalvěj muškátová, pačuli či kadidlovník.

Dle tradiční čínské medicíny patří tyto orgány k okruhu sleziny, slinivky a žaludku. Přímý vliv má tedy slezina i na žaludek. Například pokud jsou nám diagnostikovány žaludeční vředy, můžeme téměř s jistotou předpokládat, že funkčnost sleziny je oslabená. Největší dopad, týkající se rozsahu, má slezina na hormonální hospodaření. Žlázy, které produkují hormony, jsou slezinou přímo ovládány. Patří sem štítná žláza, hypofýza, a další.

Měli bychom se zdržet soudů o lidech i zbytečné kritiky a hledat v sobě spíše pochopení pro druhé. Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, škodíme tomuto citlivému orgánu. Zhoršená funkčnost sleziny pak ve zpětné vazbě podporuje naše hloubání a přemítání o problémech, násobí jistou ostražitost a nedůvěru vůči okolí, kterážto znova oslabuje dráhu sleziny a slinivky, potažmo funkci dalších orgánů jako žaludku, jater či žláz s vnitřní sekrecí.

Buďme nad věcí i v období nadcházejícího podzimu, který je mnohdy typický  návratem odložených starostí, výzev a nese s sebou nárůst skepse.
Ve chvílích, kdy vás přepadne nutkání vracet se do minulosti a přemítat o již jednou prožitém, zkuste svému podvědomí nabídnout  pozitivní překódování pomocí afirmace pro léčbu sleziny:

"Důvěřuji, že průběh života je pro mne příznivý. Jsem v souladu se vším svým konání, cítím se v bezpečí. Všechno je v pořádku."

R. Boháčová