Naše zdraví v červnu - Jak na nemoci tenkého střeva

(průjmy, Crohn a další).

Olistěné stromy zaměnily svěží jarní zeleň rašících listů za sytější odstíny a skryly větvoví pod zelenou záplavu. Letošní jaro liknavě připouští vyšší  denní teploty a nedovoluje slunečním paprskům nás vydatně potěšit. Musíme si tak vystačit s vírou, že za mraky je modré nebe a sluneční záře, která se, navzdory bohaté oblačnosti, stále pokouší prosvětlit naše životy.

V měsíci červnu je nejvíce ohroženým orgánem našeho těla tenké střevo. Dle tradiční čínské medicíny je tenké střevo symbolizováno živlem ohně a oheň určuje cíl.

 

reflexni_zony

 

Tenké střevo třídí potřebné od nepotřebného a rozhoduje tak o tom, které z živin si ponecháme, a co bude vyhodnoceno pro naše tělo jako zbytečné. Je i první branou, kterou procházejí mnohé cizorodé látky do organismu.

Tenké střevo je  tvořeno třemi částmi: dvanáctník, lačník a kyčelník. Jeho sliznice vytváří řasy a klky, absorpční plocha  tenkého střeva je tak srovnatelná s velikostí tenisového kurtu.

Peristaltika, tedy pohyb střev, zajišťuje posun obsahu střeva a její poruchy mohou způsobovat průjmy, či střevní koliky.

Je velmi užitečné podpořit  činnost  dráhy tenkého střeva masáží reflexních zón (viz .obr), přírodními prostředky (Psylium, Epam 22, Zelený jíl) či  aromaterapeuticky (esence levandule, geránia, citronu, máty peprné, poopř. skořice.)

Paní Mgr. Podhorná (Naděje) na podporu činnosti tenkého střeva  doporučuje sestavu těchto bylinných a pupenových výtažků - ostropestřec T30, řimbaba T37, dub P12, kotvičník P56, fit-kolon PG60.

Právě průjem (náhlé “příhody“ i trvalejší průjmovitá stolice) patří k nejčastějším potížím tenkého střeva , symbolizuje rovinu strachu (známé jsou „střevní potíže“ tohoto druhu před zkouškou či zásadním jednáním, také víme, co značí „podělat se strachy“).

Průjem  neumožňuje střevu  rozlišovat, co je pro tělo  potřebné a co ne. Na duševní rovině značí, nedostatek času  k správnému vyhodnocení situace či reakce na  podněty. Mnohé situace řešíme tak rychle, že  nejsem schopni rozhodnout, zda vlastně přináší  něco druhým či nám. Řešením je nechat věcem volný průběh, pustit se jistot a potřeby záruky.

Velmi nepříjemné jsou (mimo žaludečních) i dvanáctníkové vředy, často se rozpoznají tím, že bolest se projeví po vytrávení ( po dvou a více hodinách od  jídla) a slábne po jídle. Bolest nemocného často budí i v noci. Postižený člověk, ve snaze vyhnout se bolesti, hodně jí a může přibírat na váze. Vhodná je nejen konzumace živých mléčných kultur, ale i olej z  lněných semínek, rybí tuk či  Gingko biloba .

U těchto potíží je problém s velkou kritičností k sobě, ctižádostí  a  bojem o  každý detail. Z čehož plyne v přenesené rovině i vysoká kritičnost k druhým a situacím.

Výsledkem je pak jakýsi chaos, ztráta přehledu.

Přílišná analýza všech situací narušuje i funkci slinivky, navíc pak zpomaluje peristaltiku střev a  nahromaděním se obsahu pak i střevu „unikne“ něco pro naše tělo zátěžového. Pomalá peristaltika navíc je krokem  k  nadváze, tedy obrannému valu těla proti psychické zátěži. Důležité je vytvořit si vlastní útočiště a bezpečí, kde je možno oddat se klidu a pasivitě.

Mezi další onemocnění především tenkého střeva se řadí tzv. Celiakie, známá nesnášenlivost lepku. Ten poškozuje sliznice a ta pak hůř vstřebává živiny. Onemocnění  se častěji vyskytuje u žen. K obecně řečenému se zde ještě řadí hledání  síly k  přijetí nemoci i naplnění ženského (mateřského) principu v životě s radostí a vděkem.

Další chorobou, postihující především konečný úsek tenkého střeva zánětem, je Crohnova nemoc, tato  většinou  odráží dlouhotrvající vleklý  konflikt v rovině přijetí a sebereflexe. Nemocní se často cítí přehlíženi, nejsou schopni se začlenit a  aktivně hledat cesty komunikace s druhými, překonávat úskalí svých vlastních výhybek, které si v životě vytváří. Z vlastní odborné praxe vím, že lidé s tímto onemocněním  bývají v  mnoha případech klienty psychiatrických ambulancí. Pokud klient vědomě přistoupí k řešení svých vnitřních nejistot,  často se potíže u Crohnovy nemoci velmi výrazně omezí, především závažné obtíže tvorby např. tzv. píštělí. Jen  chtít a hledat cestu k sobě a v sobě. Jako podpůrný prostředek při potížích  je ideální Aloe vera, které  upravuje i  konzistenci  stolice. Pití zeleného čaje má taktéž prokazatelné protizánětlivé účinky.

Tenké střevo vyhodnocuje, co je  pro naše tělo  potřebné a zachází při své analýze do nejmenších  detailů.  Funkce tenkého střeva jsou dobrým indikátorem existenčních obav  či  strachu z nedostatku..

Někteří lidé odloží hromadu nepotřebných svršků, ale místo aby je s rozhodností odnesli do popelnice, začnou znova přebírat. Nedokáží v sobě najít dostatek  odhodlání  vyhodit nepotřebné. Učme se vyhazovat k popelnici zaprášené kabáty i nefunkční vzorce chování, vytvoříme prostor ve skříních i pro tvořivé myšlenky.

Mějme se rádi  a zbavme se strachu činit zásadní rozhodnutí. Je lepší na cestě k sebepoznání občas chybovat, než se na ni  nevydat vůbec.


R. Boháčová