Naše zdraví v květnu - Celostní přístup k nemocem srdce

Jak smysluplně symbolické je propojení všeho zde na Zemi. Máj jsme si zvykli nazývat časem lásky, je charakteristický přílivem energie a emocí do našeho života. pod-stromy
Na rovině tělesné je srdce centrem lásky, emocí a toku citů. A právě v květnu je srdce (a s ním související oběhový systém) orgánem, který je ohrožen zesílenými lunárními vlivy.

Srdce je svalový orgán, který pod tlakem rozvádí krev krevním řečištěm tím, že se střídavě smršťuje a ochabuje. Srdce produkuje látky mající vliv na regulaci krevního tlaku, elasticitu krevních cév a funkci ledvin a nadledvin. V řízení své činnosti se jedná do určité míry o autonomní orgán, podněty k srdeční kontrakci vznikají přímo ve vlastní svalovině.

Srdeční choroby patří, zejména v zemích s vysokou životní úrovní mezi nejčastější příčiny úmrtí.
V České republice jsou nejčastější příčinou smrti a umírá na ně asi 58 % lidí (dle údaje nadačního fondu Zdravé cévy).


Mezi nejčastější choroby srdce, mimo vrozených vad, řadíme ischemickou srdeční chorobu. Jedná se o nedostatečnou schopnost cév zásobovat srdce kyslíkem a živinami. Její rozvinutější forma je pak známá jako angina pectoris, která se může vyvinout v srdeční infarkt.
Dále z poruch funkce srdce jmenujme ještě chlopenní vady, srdeční neurózu či nemoci infekční.

Choroby srdce vždy souvisí s oběhovým systémem a se stavem cév, příčiny nemocí srdce a vysokého (nízkého) tlaku jsou vzájemné. Na harmonizaci srdeční činnosti má blahodárný vliv aromaterapie. Éterické oleje jako  Růže damašská, Geránium, Rozmarýn, Bergamot nebo Černý pepř srdci prospívají. Vytvořte si směs pro zdravé srdce- do 100ml neutrálního hydrofilního oleje přidáme 16 kapek Rozmarýnu, 16 kapek Bergamotu a 16 kapek Geránia, touto směsí provádíme aromaterapeutickou či prostě jen laickou masáž (vtírat na vlhké tělo do obladsti hrudi).Vhodná je i do koupele, do které přidáme 1 čajovou lžíci směsi.

Z přírodní lékárny jsou známé pro své výborné účinky na srdce, cévy i cholesterol,  pupálka, česnek, ale především  medvědí česnek. Obsahuje minerály, silice , vitamíny, ale také značné množství jódu. Jsou v něm  látky snižující hladinu cukru v krvi. Výborný svými účinky  je výluh medvědího česneku v alkoholu. Ten vyrobíme tak, že dva šálky nařezaných listů zalijeme litrem vína nebo jiného alkoholu a užíváme denně jednu lžičku, nejlépe na lačno.

Srdce je náš energetický střed, sídlo duše, lásky a citu. Pokud chceme zdůraznit slovo "já", ukážeme si do centra hrudi, na srdce, nikoliv na hlavu, tedy sídlo našeho rozumu.

Srdce odpovídá dle taoismu živlu ohně, který je symbolem síly, dává cíl a určuje vztah k sobě. Bývá symbolem odvahy a energie: bojovat srdcem nebo srdnatě, znamená v přeneseném významu odvážný čin, do kterého člověk vložil svoji veškerou energii. Nechal v něm tedy "kus srdce".

Například v mikrosystému zubů je orgán srdce zastoupen tzv." zuby moudrosti", rostou jako poslední, nezávisle a autonomně. Někdy se prořezávají na etapy, nejednou bolestivě. Podobná bývá mnohdy cesta k životní moudrosti...tedy schopnosti naslouchat hlasu svého srdce a naplnit tak své osudové poslání.
Hovořit o symbolice srdce v životě a lidových rčeních  by vydalo na samostatnou úvahu.
Problémy se srdcem poukazují na nízkou ochotu zabývat se svými emocemi a nejraději vyřizovat vše jen rozumově. Člověk by se měl ptát, zda ještě prožívá život ve svém srdci, jestli mu při rozhodování věnuje patřičnou pozornost nebo se už nemíní nechat city vyvést z rovnováhy.
V případě, že jsme se zřekli možnosti naslouchat svému srdci je pro náš další osobnostní vývoj nutné, aby (na psychické úrovni neuvědomovaný) problém, sestoupil na rovinu tělesnou. To se projeví tím, že srdeční tep počne vybočovat ze své rovnováhy  a tím nutí člověka, aby svému srdci opět pozornost věnoval.
Strach o správnou funkci našeho srdce pak může vyústit v srdeční neurózu. Pokud trvají obavy déle, mohou funkčně působit na cévy, které se tímto stávají tuhými a méně průchozími (tzv.angina pectoris).Vzpomeňme zde na výmluvnost přirovnání o "kamenném srdci" či úzkoprsosti. Cévy se následně rozšiřují pomocí léků, aby tak srdce (rozuměj emoce) získaly více prostoru. Infarkt je pak výsledkem přeceňování vlastních sil a snah o dominanci vůle, která člověka vzdaluje od cest, kterým se ubírá směr jeho života.

Nadvláda rozumu je v současné společnosti spíše zákonem. Lidé "se srdcem na dlani" jsou často považovaní za naivní,  nedostatečně přizpůsobení dnešním poměrům. V této souvislosti se pak stává lépe srozumitelným důvod stálého růstu srdečních chorob.
Mnoho lidí trpí strachem, pokud se jim nedaří udržet způsob života, na který jsou zvyklí. Nebojme se zastavit a při svém rozhodování  hledat  rovnovážné těžiště rozumu a citů. Neboť kdo tak činí, má "srdce jako zvon" a nepotřebuje jiných potvrzení o správnosti směru, kterým se jeho životní pouť ubírá.

Srdečné zdraví  Romana Boháčová

Pozn. Oběhovému systému či příčinným souvislostem vysokého (popř. nízkého) tlaku se budeme věnovat v některém z dalších pokračování.